Produktu kategorijas
Meklēt katalogā
Iesaki mūs citiem

Biežāk Uzdotie Jautājumi

1. Kas ir LED?

LED (Light Emitted Diode) ir enerģiju taupošs un ekonomiski izdevīgs jaunākās paaudzes apgaismojums, kura darbība ir balstīta uz kristālu spīdēšanu. Darbības principa pamatā ir gaismas elektroluminiscence, kas rodas pie strāvas kustības caur pusvadītāja kristālu p-n elektriskajā ķēdē.

2. Kā darbojas LED spuldzes?

Jaunākās paaudzes LED kristāli ir pārklāti ar luminoforu. LED diodes darbojas ar līdzstrāvu, tāpēc ja tās paredzētas slēgt maiņstrāvas ķēdē, tad pirms tām obligāti ir jāliek barošanas bloks, kas barojošo spriegumu pārveido par derīgu LED diodei. Lielākā daļa LED spuldzes tiek izgatavotas ar iebūvētu barošanas bloku.

3. Vai LED var lietot ārā un aukstumā?

LED spuldzes var lietot dažādos klimatiskos apstākļos, ja to atļauj gaismekļa specifikācija. Daudzi LED gaismekļi tiek pielietoti diezgan agresīvā vidē, kur lieliski pilda savas funkcijas.

4. Kas ir IP klases?    

IP klase (International Protection) ir starptautiski pieņemts apzīmējums, kas raksturo konkrētā izstrādājuma drošības pakāpi pret cietu ķermeņu un putekļu iekļūšanu izstrādājumā (pirmais cipars pēc burtiem IP) un pret ūdens iekļūšanu izstrādājumā (otrais cipars pēc burtiem IP).

   0 - vismazākā aizsardzība (nekāda);
   1 - aizsargāts pret cietiem ķermeņiem, kas ir lielāki par 50 mm;
   2 - aizsargāts pret cietiem ķermeņiem, kas ir lielāki par 12 mm;
   3 - aizsargāts pret cietiem ķermeņiem, kas ir lielāki par 2,5 mm;
   4 - aizsargāts pret cietiem ķermeņiem, kas ir lielāki par 1,0 mm;
   5 - aizsargāts pret cietiem ķermeņiem, kas ir mazāki par 1,0 mm;
   6 - putekļu necaurlaidīgs.

   1 - aizsargāts pret ūdens vertikālām pilēm;
   2 - aizsargāts pret ūdens pilēm 75 grādu leņķī;
   3 - aizsargāts pret lietu;
   4 - aizsargāts pret šļakatām no apakšas;
   5 - aizsargāts pret ūdens strūklām;
   6 - aizsargāts pret viļņiem;
   7 - aizsargāts pret īslaicīgu iegremdēšanu ūdenī;
   8 - aizsargāts pret ilgstošu atrašanos ūdenī.

5. Vai LED var dimmēt (regulēt spožumu)?

Ja LED spuldzes vēlas instalēt ķēdē ar dimmeri (slēdzi, kas maina gaismas spilgtumu), ir jāizvēlas speciālas dimmēšanai paredzētas spuldzes, jo parastās LED spuldzes ir aprīkotas ar sprieguma stabilizatoriem, kuri ļauj darboties LED spuldzei plāšā sprieguma diapazonā nemainot gaismas spilgtumu. Stabilizatori tiek lietoti, lai novērstu gaismas samazināšanos, ja elektrosistemā notiek sprieguma kritumu vai pārspriegumi.

6. Vai LED darba mūžu nesamazina biežā ieslēgšana?

LED spuldžu darba mūžs nesamazinās no biežas ieslēgšanas kā tas ir ar kompaktajām luminscences spuldzēm. Tas ir saistīts ar to, ka LED spuldzēm nav elektrodi un gāzu pildījums, kuram ir jāierosina luminofora spīdēšana. Kā arī šī paša iemesla dēļ LED spuldzes ieslēdzas momentāni ar 100% gaismas plūsmu.

7. Vai LED spuldzes uzkarst?

LED spuldzes tiek aprīkotas ar speciāliem alumīnija korpusiem, kas kalpo kā  radiators gaismas avota dzesēšanai, taču darbības laikā tas neuzkarst vairāk par 60°C.

8. Vai LED ir pieejami arī siltos toņos?

LED spuldzēm krāsu spektrs ir ļoti plašs un to var iegūt gan silti baltu, gan auksti baltu, kā arī neitrāli baltu.

9. Krāsu temperatūras klasifikators


10. Kāpēc LED ir dārgāki par citām spuldzēm?

LED cenu galvenokārt nosaka alumīnija cena, ko izmanto korpusu izgatavošanā, kā arī tehnoloģiskā process kvalitāte. LED spuldzes galvenokārt ir dārgākas par citām spuldzēm, jo to ražošanas izmaksas ir dārgākas gan alumīnija cenas dēļ, gan to uzbūves īpatnību dēļ. Kvēlspuldzes nomainot pret LED var ieekonomēt līdz pat 90% elektroenerģijas patēriņa, taču pie nosacījuma, ka LED ir iegādāts pie kvalitatīva piegādātāja, kurš spēs nodrošināt gan garantijas apkalpošanu, gan tirgū pieejamo labāko gaismas plūsmu.

11. Cik ilgā laikā man atmaksāsies pirkuma vērtība, ja es nomainīšu ekonomiskās spuldzes pret LED?

Investīciju atmaksāšanās ir atkarīga no spuldžu darbības laika diennaktī. Pieņemot vidējo mājsaimniecības spuldžu darbības laiku 6 stundas, iegūst, ka LED spuldzes salīdzinot ar kvēlspuldzēm, atmasāsies apmēram 1.5 gada laikā.

12. Kādēļ LED spuldzes ir elektroenerģiju taupošākas, kā kvēlspuldzes?

LED spuldzes ir ekonomiskākas par kvēlspuldzēm, jo kvēlspuldzes darbības principā ir volframa kvēldiega kvēlošana, kas izdala arī siltuma starojumu. Apmēram 95% no elektriskās jaudas kvēlspuldze pārvērš siltumā un tikai 5% no tās veido gaisma. Turpretim LED spuldze gandrīz visu tai pievadīto elektrisko jaudu patērē gaismas radīšanai.

13. Vai LED ir jāutilizē?

Atšķirībā no KLS(kompaktās luminiscentās spuldzes) LED spuldzēm nav nepieciešama speciāla utilizācija, jo LED apgaismojums nesatur videi kaitīgas komponentes, tādas ka dzīvsudrabs u.c.

14. Cik ilgi kalpo kvalitatīva LED spuldze?

LED spuldžu kalpošanas mūžs pašreiz jau pārsniedz 50'000 stundas.